دائره المعارف تغذیه | دسته بندی دائره المعارف تغذیه| Daste bandi daeratol marefe taghziye
گزيده اي از : دائره المعارف تغذیه
تبلیغات - Tablighat - Advertise
جذام ؛ درد بی درمان؟ | بیماری ها و سلامت پوست

جذام ؛ درد بی درمان؟

 " جذام "  یک بیمارى عفونى مزمن است که توسط یک نوع باکتری به نام " مایکوباکتریوم لِپرا 1" ایجاد مىشود. این بیمارى بیشتر پوست ، اعصاب محیطى ، مخاط دستگاه تنفسى فوقانى و چشم ها را گرفتار مىکند، ولى به تدریج اعضاى دیگر نیز گرفتار مىشوند.
جذام هر دو جنس را درتمام سنین مبتلا مى سازد و داراى دوره نهفتگى بسیار طولانى است که مىتواند چند سال به طول انجامد.
این بیمارى یک بیمارى عفونى است که به طور مستقیم از یک فرد به فرد دیگر، از طریق دستگاه تنفسى و یا پوست سرایت مىکند، ولى نیاز به دوره تماس طولانى دارد و فقط تعداد کمى از مردم به آن مبتلا مىشوند.
جذام درطى هزاران سال ترس و وحشت را درانسان ها ایجاد کرده و یک بیمارى شناخته شده در تمدن هاى چین ، مصر و هندوستان بوده است . هنگامى که درسال 1873، مایکوباکتریوم لپرا توسط جى.اى.هانسِن ( G.A.HANSEN ) کشف گردید، اولین باکترى مولد این بیمارى در انسان محسوب مىشد که شناسایى شده بود، اما معالجه بیماران بعداز کشف داروی داپسون2 ومشتقات آن دراواخر دهه 1940 میسرگردید. این کشف ، انقلابى درکنترل جذام ایجاد کرد ، زیرا درمان به صورت سرپایى مقدور شد و دیگر نیازى به جداسازى ننگ آور بیماران نبود.
16 کشوری که در صدر کشورهاى آندمیک جهان ( کشورهایى که داراى خطر بالقوه براى شیوع این بیمارى هستند ) می باشند، 91 درصد موارد تخمینى جذام را به خود اختصاص داده اند که بیش از 80 درصد موارد مربوط به 5 کشور اول جهان (هند، برزیل، ماداگاسکار، نپال، موزامبیک ) است . درسال 1997 ، 15/1میلیون مورد تخمینى جذام در جهان وجود داشت که بیشتر آن ها در آسیاى جنوب شرقى، آفریقا و آمریکا متمرکز بودند. از میان این تعداد،890 هزار مورد ثبت شده براى درمان وجود داشتند که بیش از97 درصد آنها با روش چند دارویى3 ( MDT ) معالجه شدند. درمان چند دارویى ( MDT ) ترکیبى از دو یا سه داروى کلوفازیمین4 ، ریفامپیسین5 و داپسون است که استفاده آن ها با هم، از بروزمقاومت دارویى جلوگیرى مىکند.
MDT توسط بیماران به خوبى تحمل و پذیرفته شد و به سرعت بیماران را درمان و انتقال بیمارى را متوقف کرد و در نتیجه حذف جذام را ممکن ساخت . تا سال 1997 ،MDT درمقایسه با درمان تک دارویى ( فقط با داپسون ) ، حدود پانصد هزار تا یک میلیون مورد از عود بیماری جلوگیرى نموده است .تشخیص جذام معمولاً بر اساس علایم و نشانه هاى بالینى است که این علایم و نشانه ها توسط هر کارمند بهداشتى که آموزش کوتاه مدتى دیده باشد، قابل مشاهده و شناسایى است . در یک منطقه یا کشور آندمیک ، هر فردى که علایم اصلى جذام را از خود نشان دهد، به عنوان فرد مبتلا به جذام تلقى مىشود. علایم اصلی جذام ، ضایعات پوستى مطابق با جذام همراه با بىحسى مشخص و اسمیرهاى پوستى مثبت مىباشد. اگر شخصى داراى ضایعات پوستى ویا نشانه هاى ضایعات عصبى باشد ونشانه هاى اصلى جذام را نداشته و یا این نشانه ها مورد شک و تردید باشند و تشخیص واضح دیگرى را نیز نتوان بر وى گذاشت ، به این بیمار " یک مورد مشکوک " مىگویند. به افراد مورد شک ، باید نکات اصلی بیماری جذام را گفت و به آنان توصیه کرد که اگر علایم بیش از شش ماه باقى بمانند و یا بدتر شوند، مجدداً مراجعه نمایند. براى تمام موارد ثبت شده و جدید ، باید بلافاصله رژیم مناسب با MDT را شروع کرد.
رژیم هاىMDT توصیه شده توسط 6WHO ( سازمان بهداشت جهانی ) اصولی هستند، یعنى بىنظمىهاى خفیف در مصرف ، کارآیى آن ها را مختل نمىکند.
درمان جذام فقط با یک داروى ضد جذام ، همیشه موجب افزایش ایجاد مقاومت دارویى نسبت به آن دارو مىشود و به عنوان یک عمل غیراخلاقى درنظر گرفته شده است .
هر بیمار جذامى باید با بیش از یک داروى ضد جذام درمان شود و رژیم استانداردMDT را که روشی بسیار بىخطر و موثر است، در اکثر مراکز براى درمان آن، به طور رایگان در دسترس بیماران قرار داد. پیگیرى فعال بعد از کامل شدن درمان ضرورتى ندارد، ولى در موارد عود، مجدداً با رژیم استانداردMDT باید درمان شود. در سال1991  سازمان جهانى بهداشت مصوبه اى را انتشار داد که در آن ، حذف جذام را تا سال2000 هدف گذارى نمود. حذف جذام به معناى میزان شیوع کمتر از یک مورد در10000  نفر جمعیت است.
راهکار حذف ، بر اساس کشف و درمان تمام موارد باMDT به منظور کاهش بیمارى به میزان بسیار پایین است که در سطح بسیار پایین بیمارى، انتقال باکتری هاى جذام کاهش خواهد یافت .
با اشاره به اینکه در 18 سال گذشته، میزان شیوع جهانى بیمارى 90 درصد کاهش یافته ، در پایان سال2000 جذام به عنوان یک بیماری حذف شده تلقى گردید.
دراوایل سال2003 ، متجاوز از 107 کشور به هدف حذف جذام رسیده اند و فقط در 12 کشور این مشکل همچنان باقى است .
مسله جذام هم اکنون مشکل 5 کشور آندمیک ( هند، برزیل، ماداگاسکار، نپال و موزامبیک ) است که متجاوز از83 درصد شیوع و 88 درصد از موارد جدید جهانى جذام را تشکیل مىدهند.
این گزارش برگرفته از کتاب "راهنماى کشورى حذف جذام یک مشکل بهداشتى" است که توسط مرکز مدیریت بیمارىها و اداره سل وجذام انتشار یافته است .درمان جذام توسط ایرانی ها

طبق مطالب کتاب " زبان خوراکی ها " تالیف " دکتر غیاث الدین جزایری " می توان گفت یکی دیگر از افتخارات محققین ایرانی معالجه جذام است که به کلی فراموش گردیده و در لابلای کتاب های کهنه و در پس ابرتیره ی خرافات پنهان شده است.
روش سنتی ایرانیان در معالجه ی جذام استفاده از گوشت افعی بوده است که معجون هایی بنام افاعی برای درمان این مرض پلید می ساختند و برای این که گوشت افعی اثر بیشتری داشته باشد، قبل از کشتن این حیوان او را در قفس انداخته و با انواع و اقسام کارها او را آزار داده و عصبانی می نمودند تا زهر بیشتری وارد بدن او شود.
داروی دیگری که داروسازان سنتی ایران برای درمان جذام و زخم های خوره پیدا کرده بودند، "
مار دارو " بود که یک گیاه دارویی است . این گیاه بهترین پادزهر نیش مار و افعی می باشد . حتی حیوانات نیز او را می شناسند و هر موقع به وسیله مار گزیده شوند به سراغ آن رفته و از ریشه آن می خورند .
روایات اسلامی در مورد درمان تغذیه ای جذام
ابوهریره (ره) روایت كرده که رسول خدا (ص) فرمود: زیتون  را بخورید و به بدن بمالید كه هفتاد مرض از جمله جذام را شفا می بخشد.
در کتاب " خواص سبزی های خوراکی " تالیف " مرتضی نظری آمده است که امام صادق فرموده اند : خوردن ریحان فرد را از بیماری جذام ایمن می گرداند. و نیز فرموده اند : خداوند متعال مرض جذام را از یهود برداشت، زیرا آنها چغندر می خوردند.
امام موسی کاظم نیز فرموده اند : به خوردن شلغم  عادت کنید ، زیرا در هر کس رگ جذام باشد آن را از بین می برد. ( بحارالانوار/ ج 14 )

پی نوشت :
1- MYCOBACTERIUM LEPRAE
2- DAPSONE : یک نوع داروی ضد جذام
3- MULTIDRUG TREATMENT
4- CLOFAZIMINE
5- RIFAMPICIN
6- WORLD HEALTH ORGANIZATIONمطالب مرتبط :
جذام؛ بیماری فراموش شده
جذام؛بیماری وحشت آور
درمان سردرد و دل درد با نعنا
از بروز گردن درد پیشگیری کنید
سینوزیت در کودکان و راه درمان آن
درمان رایگان بیماران سرطانی در 20 مرکز درمانی سراسر کشور

برچسبها : جذام - درد - درمان
نوشته شده توسط در 6 آذر 1388 ساعت 22:53
پای شما، قلب دوم شما | بیماری ها و سلامت پوست

پای شما، قلب دوم شما

به نظر می رسد مردم این دوره زمانه دچار یک تناقض واضح بین منطق و عملکرد خود در زمینه سلامتی هستند : ورزش  می کنند ولی حمام آفتاب هم می گیرند، به جای شام سالاد می خورند  ولی در فواصل بین غذاهای اصلی مدام مواد غذایی پرکالری با کلسترول  بالا مصرف می کنند. همین مسئله در مورد پنجه های پای بسیاری از خانم ها هم قابل تعمیم است. کافی است از متخصصان ارتوپد و جراحان استخوان  سؤال کنید تا درآمد سرسام آور پزشکان از راه درمان پاهای مجروح شده خانم ها در اثر کفش های پاشنه بلند را دریابید.
دکتر لوید اسیمت می گوید: «گرایش اخیر زنان به مد، عواقب بدی برای پاهایشان به دنبال خواهد داشت. کفش های پاشنه بلند  با پنجه های بسیار باریک مشکلات عدیده ای ایجاد می کنند.
کفش های پنجه تیز با پاشنه های 12– 10 سانتی مزیت قابل ذکری به همراه ندارند. مثل صندل هایی که رواج فراوانی دارند و تمام سطح پا از کفش بیرون می ماند دکتر اسمیت می گوید: «این دمپایی های لاانگشتی عملاً وحشتناک هستند. آنها کاملاً تخت و نرم هستند و هیچ حفاظت و حمایتی از پا به عمل نمی آورند.»
بنابر اظهار نظر متخصصان حتی برخی از کفش های ورزشی هم باعث بروز مشکلاتی می شوند که نیاز به مداخله پزشکی دارند.
متخصصان متفق القول اعتقاد دارند که بهترین کفش  برای تأمین سلامتی پا، کفشی است که از شکل طبیعی پا تبعیت کند و در عین حال که از قوس های پا حفاظت می کند، باید در قسمت تخت کفش و در زیر پنجه های پا انعطاف پذیر باشد. این ویژگی در اغلب کفش های ورزشی رعایت می شود.
دکتر اسمیت می گوید:«یک کفش خوب باید کفی نسبتاً صاف داشته باشد و طوری طراحی شود که پاشنه پا به راحتی در آن جای گیرد. باید فضای کافی برای پنجه پا و انگشتان وجود داشته باشد و قسمت فوقانی انگشتان باید از مواد نرم ساخته شود. بهترین حالت این است که از بند برای انطباق بهتر کفش استفاده شود.»
بنابر اظهار نظر دکتر «تزادی دیوید» پاشنه ی بلند، پا را از حالت طبیعی خود خارج می کند و باعث کوتاه شدن تاندون آشیل می شود. از سوی دیگر چنین کفش هایی وزن بدن را به طور نامتناسب به قسمت برجسته روی پا منتقل می کنند که باعث مخدوش شدن تعادل و توازن عملکرد پاها خواهد شد.
دکتر دیوید می گوید:«پاشنه بلند ، سطح تماس پا با زمین را کاهش می دهد و با سرازیر کردن مسیر پنجه ها باعث چرخش پاها به سمت داخل شده و صاحب کفش را به شدت در معرض پیچ خوردگی مچ  پا قرار می دهد. پاشنه پا و فرم خاص کف پا به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند وقتی پا به زمین می خورد فشار آن5/2 برابر وزن بدن خواهد بود.» دکتر دیوید می گوید: «وقتی شما روی پاشنه پا راه می روید باید قادر باشید تا تأثیر ضربه پاشنه را بگیرید. بنابراین قادر خواهید بود تا پنجه های پا را در حالتی متعادل روی زمین بگذارید. قطعاً دلتان نمی خواهد این سختی و فشار به استخوان های اندام های بالایی بدن شما منتقل شود. کمردرد ، گردن درد و زانو درد از نتایج تأثیر شوک ناشی از قرارگیری یک پاشنه در موقعیت ناصحیح روی اندام های فوقانی تر خواهد بود.»

دکتر دیوید معتقد است وقتی شما از کفشی که با عملکرد طبیعی پا همخوانی ندارد استفاده می کنید، مشکلات آغاز خواهند شد.
به علاوه کفش های مُد روز که سعی دارند پا را به حالت دلخواه خود درآورند اغلب نوک های تیز و باریک دارند که پا را در فضای بسیار کمتر از آنچه مورد نیاز پنجه هاست جا می دهد. کفش های تنگ به اعصاب فشار می آورند و حتی به آنها صدمه می زنند و حتی در دراز مدت باعث آرتریت می شوند. کفش های نوک تیز یا تخت سفت مثل کفش های چرمی متداول، با محدود کردن پنجه و سهولت حرکت قوزک پا از عملکرد مکانیکی طبیعی پا جلوگیری می کنند.
همچنین کفش های تنگ می توانند باعث بروز بد شکلی در پنجه ها شوند و علایم ناشی از این بدشکلی می توان مخفی بماند. دکتر وایزنفلید متخصص ارتوپدی می گوید:«مردم نیاز دارند تا کفش مناسب را با توجه به فرم پا و نوع فعالیت شان انتخاب کنند.»
دکتر نوولا متخصص ارتوپد از این نیز فراتر می رود و دیگر اعتقاد دارد که کفش های ورزشی هم آسیب های فراوانی به پا وارد می کنند. از جمله آنها می توان به صدمه دیدن قوس پا، کبودی روی پاشنه یا و پیچ خوردگی قوزک پا اشاره کرد که اغلب در کفش هایی اتفاق می افتد که قسمت داخلی سفت و قسمت بیرونی آن نرم است. او به بیمارانش توصیه می کند که اگر با کفشی راحت هستید همچنان از آن استفاده کنید و اگر بعد از پوشیدن یک جفت کفش جدید دچار درد و ناراحتی شـُدید ، به احتمال خیلی زیاد کفش هایتان مقصر هستند. دکتر نوولا می گویم: «به بیمارانم می گویم تا وقتی که با کفش های جدیدتان احساس راحتی نکرده اید، کفش های قدیمی را دور نیندازید چون با این کار از شر رفت و آمدهای مکرر نزد پزشک خلاص می شوید چون به سادگی با مقایسه کفش های قدیمی و جدید می توان ایراد کار را پیدا کرد.» مـُدپرستی و علاقه به تعویض پیاپی کفش فقط ضررهای مالی به دنبال ندارد. جراحان ارتوپد با قاطعیت بیشتری می توانند در این زمینه اظهار نظر کنند.

منبع: همشهریمطالب مرتبط :
تولید داروی زخم پای دیابتی در ایران
پای ورزشکار چیست؟
آیا شما چاق هستید؟
رژیم یویو، شما را چاق تر می كند
آنفلوآنزا و واكسیناسیون ( قسمت دوم)
راهنمای پیشگیری و درمان استئوپروز(قسمت دوم)
نقش ماهی در جلوگیری از بیماری های قلب و عروق
گرما برای قلب مضر است

برچسبها : پای - شما - قلب - دوم
نوشته شده توسط در 6 آذر 1388 ساعت 22:51
علل ایجاد چروک صورت و راه های درمان آن | بیماری ها و سلامت پوست
علل ایجاد چروک صورت و راه های درمان آن

در قسمت قبل به معرفی بیماری پوستی ملاسما یا لک صورت  پرداختیم . اینک در ادامه می خوانیم ...

چـروک صورت :
عبارت است از به وجود آمدن شیارهای عـرضی در پیشانی و شیارهای طـولی در بین دو ابرو و نیز شیارهای کنار چشم ها و دهان و بر روی گونه ها.
افراد سیگاری به علت از دست دادن چربی زیر پوستی و همچنین نقص در کلاژن سازی و علت های گوناگون دیگر دچار چروک زودرس می شوند . پوسـت های خشـک نسـبت به پوسـت های چـرب زودتر دچـار چروک می شوند که می تواند به دلیل علت زمینه ای پوست خشک باشد

علل به وجود آورنده ی چروک :
در ایجاد چروکِ صورت علت های گوناگونی وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:
مسئول نگه داشتن قوام پوست ، «کُلاژن» ( مهمترین پروتئین موجود در بافت های بدن ، استخوان ، غضروف و پوست ) داخل «درمی» ( لایه زیرین پوست ) است ؛ حال به هر علتی در روند کُلاژن سازی اختلالی به وجود آید پوست دچار چروک می شود. با افزایش سن ، کلاژن سازی کُـند می گردد، برای همین افراد مسن پوستی افتاده دارند. اختلالات ارثی در تولید کلاژن در بیماران سندرم مارفان و سندرم اهلر دانلس از این جمله اند. در برخی از این بیماران، پوست به علت نقص در کلاژن سازی دچار افتادگی زودرس می شود. عوامل محیطی که مهمترین آنها اثر آفتاب است، باعث تخریب رشته های کلاژن و آلاستین پوست و تشدید روند پیری پوست و ایجاد چین و چروک می شوند.
علاوه بر کلاژن سازی علت های دیگری نیز در ایجاد چروک پوست دخیل هستند، از جمله ی این عوامل افزایش قـدرت عـضلانی زیر پوست است. افراد عـصبی و اخـمو به علت اسـتفاده زیاد از عضلات صورت دچار این حالت می شوند. افرادی که قـبلاً چاق بوده ولی دچار لاغری می شوند به علت از دست دادن چربی زیر پوستی دچار افتادگی پوست می شوند و چروک به وجود می آید.
افراد سیگاری به علت از دست دادن چربی زیر پوستی ( عدم تغذیه مناسب و کاهش اشتها ) و همچنین نقص در کلاژن سازی و علت های گوناگون دیگر دچار چروک زودرس می شوند . پوسـت های خشـک  نسـبت به پوسـت های چـرب  زودتر دچـار چروک می شوند که می تواند به دلیل علت زمینه ای پوست  خشک باشد ( عدم نگهداری آب در پوست به دلایل سرشتی ). علت های دیگری نیز وجود دارد که از حوصله این بحث خارج است.
برای پیشـگیری از ایجاد چروکباید عـوامل ایجاد کننده آن را از بین برد از جمله: تغـذیه نامناسب - مصرف مواد مخدر و دخانیات - اعصاب متشنج ، استرس  و ...

روش های متنوعی برای از بین بردن چروک صورت وجود دارد:

1) مصرف کرم  های مرطوب کننده تا حدودی می توانند چروک های ریز را به طور موقت از بین ببرد.
2 ) میزان و مدت تماس با آفتاب  هرچه کمتر باشد، عوارض آن کمتر است.
3) اجتناب از دخانیات : مصرف سیگار  باعث ایجاد خطوط عمیقی در لب فوقانی و تحتانی و کناره های چشم می شود.
4 ) اجتناب از ایجاد کشش های غیرضروری در پوست : تشدید غیرضروری حالات صورت باعث کشیدگی پوست می شود. با دیدن افراد در حالت مکالمه به راحتی می توان پی برد که چگونه خطوط بیان حالات عاطفی در صورت تشکیل می شود. این مورد شاید بی اهمیت به نظر برسد اما در درازمدت تأثیر آن زیاد است وقتی گاهی می توان خصوصیات اخلاقی و گذشته شخصیتی فرد را روی این خطوط تشخیص داد.
مسئول نگه داشتن قوام پوست ، «کُلاژن» است؛ حال به هر علتی در روند کُلاژن سازی اختلالی به وجود آید پوست دچار چروک می شود. با افزایش سن ، کلاژن سازی کُـند می گردد، برای همین افراد مسن پوستی افتاده دارند.
5) مصرفی کافی ( البته نه افراط گونه و بیش از حد ) ویتامین C  ، ویتامین A  و ویتامین E  که به عنوان مواد آنتی اکسیدان شناخته می شوند و احتمال تأثیر آنها با از بین بردن رادیکال های آزاد که یکی از علل تخریب کُلاژن و الاستین هستند – در بسیاری از مطالعات مطرح شده است.
6 ) مصرف هورمون های جایگزین در خانم های یائسه: هورمون استروژن که هورمون اصلی زنانه است نقش ثابت شده ای در ایجاد جوانی ، شادابی و طراوات پوست  دارد در زنان یائسه میزان این هورمون پائین می آید و به مصرف هورمون های جایگزین ( تحت نظر مستقیم پزشک متخصص زنان ) می توان بسیاری از مشکلات این سنین را مرتفع ساخت.
7) ایجاد سبک و روش زندگی سالم تر از نظر هیجانات و احساسات.
8) انجام پیلینگ  : چه به صورت تدریجـی با مصـرف کـرم های حـاوی AHA با درصـدهای پائین و چه به صـورت پیلینگ در مطــب با داروهای پیلینگ با درصــد بالا. با این روش ها تحریک پوست برای کُلاژن سازی صورت می گیرد.
9) انجام لیزر با انواع گوناگون لیزر ( تحریک کُلاژن سازی)
10) جدیدترین روش برای از بین بردن چروک صورت ، تزریق آمپول رقیق شده و غیرسمی شده ســم میکــروب بوتیلیسم ( BOTOX ) در داخــل عـضلات پوســت صـورت است. با این روش، عضلات صورت را فلج یا ضعیف می کنند که باعث از بین رفتن چروک صورت می شود. این روش موقتی است و البته چروک را واقعاً از بین نمی برد بلکه آن را ظاهراً محو می کند و بسته به نوع پوست  افراد ، از 3 ماه تا 9 ماه طول می کشد. با تکرار تزریق ، این فاصله زمانی افزایش می یابد.

ادامه دارد...
در قسمت بعد به معرفی ضد آفتاب ها می پردازیم.

منبع: اینترنت
گردآوری: بخش اجتماعی سایت تبیان
کارشناس مشاوره پزشکی : دکتر میثم شیرزاد


مطالب مرتبط :
غذاهای موثر در ایجاد مشکلات عصبی و روحی
علل ایجاد کهیر در بدن
بیماری ریفلاکس و علل آن
علائم و علل بيماري MS
یک سال با پیوند صورت
راه درمان جوش های صورت چیست ؟
مصرف ویتامین A از تشکیل چین و چروک در پوست جلوگیری می‌کند
درمان چین و چروک پوست
راه های كاهش تهوع بیماری صبحگاهی - Morning Sickness
بهترین راه درمان چاقی تغییر در شیوه زندگی است
رژیم های دروغی
راه های درمان آسم
درمان درد معده با موز
درمان چاقی موضعی(1)

برچسبها : علل - ایجاد - چروک - صورت - راه - های - درمان
نوشته شده توسط در 6 آذر 1388 ساعت 03:26
کارآیی ضد آفتاب ها چیست؟ | بیماری ها و سلامت پوست

کارآیی ضد آفتاب ها چیست؟

 پوست و بیماری های آن  ( قسمت چهارم)

در قسمت قبل در مورد علل به وجود آورنده ی چروک صورت و راه های درمان آن  پرداختیم. اینک در ادامه می خوانیم...
اشعه ماوراء بنفش خورشید اثرات ثابت شده ای بر روی افزایش انواعی از سرطان های پوست  ، تـسـریـع و تـشـدید پـیری ( چروک ) پوست و بـدتـر شــدن بـرخـی از بـیماری های پـوسـتی و ایجاد و تشدید لک صورت و کک و مک دارد. به موادی که بتوانند از نـفـوذ اشعـه ماوراء بـنـفـش به قسمت های عـمقی اپیدرم ( روی پوست ) و درم ( لایه ی زیر پوست ) جـلوگـیری کـنند محـافـظ یا ضـدآفـتاب  می گـویـند. نحـوه ی اثر این ضد آفتاب ها ، جذب یا انعکاس اشعه ماوراء بنفش است و از رسیدن آن به لایه های عمقی پوست جلوگیری می کنند.
پس از غوطه ورشدن در آب مجدداً باید از ضدآفتاب استفاده کرد. به دنبال ورزش و فعالیت های بدنی که تعریق بدن سبب پاک شدن ضدآفتاب می گردد باید دفعات استفاده از این فرآورده را افزایش داد.

ضدآفتاب ها دو گونه هستند :

1 - ضدآفـتاب های فـیـزیکی:
که با انعـکاس اشـعه ، از رسیـدن آن به پـوسـت جـلوگـیری می کنند. هـر مانـع فـیـزیکـی کـه این عمل را انجام دهد از این گروه می باشد مانند پمادهای حاوی اکسید زینک ( روی ) و یا کلاه لبه دار و حتی نقاب.
2 - ضدآفتاب های شیمیایی:
این گروه از ضدآفتاب ها از طریق جذب اشعه ، از رسیدن آن به لایه های عمقی پوست جلو گیری می کنند .
عـیار محافظتی ضد آفتاب ها : مقـدار جذب اشعه توسط ضدآفتاب را عیار محافظتی آفتاب یا SPF می گویند . هر چه این عـیار بالاتر باشد مقدار جذب اشعه نیز بیشتر می شود. در آب و هوای ایران عـیار محافـظـتی بالاتر از20% نیاز است . هر چه اشعه در ناحیه ای مسـتـقـیم تر بتابد باید عیار را بالاتر انتخاب کنیم . ضد آفتاب های با 15= SPF از حدود 93% از اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می کند و انواع با 30=SPF این محافظت را تا حدود 97% بالا می برند. SPF های بالاتر از این در مجموع مقدار ناچیزی به درصد محافظت اضافه می کنند. در عین حال میزانی که توسط FDA ( اداره ی کل غذا و داروی آمریکا) مورد تأیید قرار گرفته است تا 30% است. هر نوع ضد آفتاب با هر عیاری بیشتر از سه ساعـت روی پوست مؤثر نیست و باید بعد از 3 ساعت تکرار شود. بیشترین مقدار اشعه در فاصله زمانی 10 صبح تا 3 بعد از ظهـر به زمـیـن می رسد. در این فاصـله زمانی از قرار گـرفـتن به طور مستـقـیم در برابر اشعـه آفـتاب اجـتـناب شود. افرادی که پوست  روشن دارند بیشترین صدمه را از اشعـه می گـیرند و نیاز است بیشتر مراقب باشند. در فعالیت های روزمره از قبیل کوهنوردی- شنا - اسکی- فوتبال و ... حتماً از ضدآفتاب استفاده شود.
چگونه ضدآفتاب را به کار ببریم؟
ضدآفتاب باید به تمام نقاط باز بدن ماسیده شود. به خصوص صورت ، گوش ها ، گردن قسمت های فوقانی سینه ، پشت دست ها ، قسمت های بدون موی سر در مردان.
 هر نوع ضد آفتاب با هر عیاری بیشتر از سه ساعـت روی پوست مؤثر نیست و باید بعد از 3 ساعت تکرار شود. بیشترین مقدار اشعه در فاصله زمانی 10 صبح تا 3 بعد از ظهـر به زمـیـن می رسد. در این فاصـله زمانی از قرار گـرفـتن به طور مستـقـیم در برابر اشعـه آفـتاب اجـتـناب شود.
پس از غوطه ورشدن در آب مجدداً باید از ضدآفتاب استفاده کرد. به دنبال ورزش و فعالیت های بدنی که تعریق بدن سبب پاک شدن ضدآفتاب می گردد باید دفعات استفاده از این فرآورده را افزایش داد. ایده آل است که حدود 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب از ضدآفتاب استفاده شود تا زمان لازم برای نفوذ ماده به درون لایه کراتینی پوست فراهم باشد.
حفاظت بینی
بینی بیشتر از همه در معرض نور آفتاب  است و خطر بالایی برای ایجاد آسیب های خورشیدی در آن وجود دارد ، پس باید بیشتر به وسیله ی ضد آفتاب محافظت شود.
در کـودکـان  ، از سن 6 ماهـگی به بعـد به راحـتی می توان از ضـدآفـتاب های شیمیایی استفاده کرد. ترکیبات موجود در ضـد آفـتاب می تواند در بعـضی افراد حسـاسـیـت ایـجـاد کـند و بایـد نوع ضدآفتاب در این مواقع عوض شود. افرادی که جوش صورت دارند باید از ضـدآفـتاب هـای فاقد چربی استفاده کنند؛ چون ضدآفتاب های معمولی که چرب می باشند باعث بدتر شدن جوش صورت  می گردند.
توجـه :
استـفـاده از ضد آفتاب ها به معـنی ایـمـنی 100% نـیـست و باید سایر موارد محافظتی را رعایت نمود . استفاده از ضد آفتاب نه تنها اثرات سوء برای پوست ندارد بلکه مفید نیز هست ولی انتخاب نوع و مارک ضدآفتاب و درجه محافظتی برای هر پوستی و منطقه ای بسیار مهم است.

ادامه دارد...
در قسمت بعد به معرفی و راه درمان جوش صورت یا آکنه  می پردازیم.

منبع: اینترنت
گردآوری : بخش اجتماعی تبیان
کارشناس مشاوره پزشکی : دکتر میثم شیرزادمطالب مرتبط :
خطرات و مضرات آفتاب گرفتن
آفتاب زمستان بیشتر می سوزاند
حمله تشنجی چیست؟
بيماري هوچکين چيست؟

برچسبها : کارآیی - آفتاب - چیست
نوشته شده توسط در 6 آذر 1388 ساعت 03:24
راه درمان جوش های صورت چیست ؟ | بیماری ها و سلامت پوست

راه درمان جوش های صورت چیست ؟

 پوست و بیماری های آن  ( قسمت پنجم )

در قسمت قبل به توضیح در مورد , ضد آفتاب ها  پرداختیم . اینک در ادامه می خوانیم...

جوش صورت یا آکنه
 
آکنه  یا جوش  یک اختلال پوستی است که در سنین نوجوانی شروع می شود و تا آخر جوانی ادامه می یابد. برای درمان ابتدا باید دید که آیا ضایعات واقعاً جوش هستند؛ چون خیلی از ضایعات پوستی شبیه جوش بروز می کنند. جوش بیشتر در نواحی سِبوره ( نواحی از بدن که دارای غدد سباسه فراوان است مثل اطراف بینی، پیشانی، چانه، قسمت های فوقانی پشت و سینه و شانه ها دیده می شود.
غدد سباسه به طور طبیعی در تمام سطح پوست گسترش دارند و مسئول چرب نگه داشتن سطح
پوست  می باشند. همچنین به علت دارا بودن بعضی مواد دارای خاصیت ضد میکروبی و قارچی هستند. این غدد در کف دست و پا و لـب وجود ندارند و بیشترین تراکم آنها در صورت ، سر، سینه و قسمت بالای پشت است.
 به طور کلی شستشوی مکرر نواحی جوش به ویژه با صابون هایی که اسیدیته می باشند و از خود بقایایی به جا نمی گذارند در جلوگیری از تشکیل جوش جـدید تا حـد زیادی مؤثر است و در درمان نیز کمک کـننده می باشد.
 
جوش بیشتر در صورت دیده می شود و شکل های متفاوت دارد مثل: کومدون ( جوش های ریزی که به صورت سر سیاه و سر سفید دیده می شوند )؛ پاپول (جوش های برجسته و قرمز رنگ)؛ پاسچول (جوش های چرکی ) و ندول ( تورم التهابی که در عمق بیشتری نسبت به پاپول قرار گرفته اند) و بالاخره کیست ( فضاهای بسته ای در زیر پوست حاوی ماده نیمه جامد یا مایع ).
با بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی به علت های گوناگون جوش به وجود می آید. علت های بسته شدن این دهانه ها شامل:
1) تولیـد و ترشح زیادی چربی در این غدد که خود این می تواند به علت ارثی بودن یا عدم تنظیم هورمونی باشد. البته گاهی میزان هورمون در سطح طبیعی می باشد ولی پوست به این مقدار طبیعی نیز حساس است. مصرف خارجی هورمون هایی مثل هورمون مردانه ( تستوسترون) و کورتیکواستروئیدها ( کورتن) می تواند باعث ایجاد و تشدید
آکنه  شود.
افرادی که دارای جـوش هستند باید از مصـرف هرگـونه کـرم یا پـماد اجـتناب کنند، چون باعث بدتر شدن جوش ها می شود.
2) رشد میکروب در دهانه غدد که باعث التهاب و بسته شدن این غدد می شوند.
3) اختلال در کراتینی شدن ( در تشکیل کراتین دهانه اختلال وجود دارد مثل افرادی که سوء تغـذیه یا رژیم غـذایی دارند که اسیدهای چرب ضروری در بدن آنها کـم است و یا به علت های دیگری این اختلال وجود دارد).
 
جوش های صورت  را نمی توان به طور کامل از بین برد ولی می توان آنها را تحت کنترل در آورد.
4) التهاب (رها شدن مواد التهاب زا بدون
فولیکول مو ) که علت اصلی آن را فعالیت میکروبی در غدد سباسه می دانند که باعث ایجاد پاسخ التهابی بین دو فولیکول می شود.
علل دیگر مؤثر در آکنه
رژیم غذایی ( اثر آن هنوز اثبات نشده است اما مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها  و مواد قندی در تشدید آن نشان داده شده است که در عین حال اثر رژیم های کم کالری نیز در جلوگیری از بروز آکنه مشخص شده است).
تعریق ( در بسیاری از افراد باعث تشدید آکنه می شود)
اشعه ماوراءبنفش ؛ که باعث بهبود ضایعات آکنه می گردد.
استرس های روحی ؛ که آن را بخصوص در خانم ها تشدید می کند.درمان این جوش ها بسته به نوع جوش انجام می گیرد. به طور کلی شستشوی مکرر نواحی جوش به ویژه با صابون هایی که اسیدیته می باشند و از خود بقایایی به جا نمی گذارند در جلوگیری از تشکیل جوش جـدید تا حـد زیادی مؤثر است و در درمان نیز کمک کـننده می باشد. این

صابون ها در داروخانه ها موجودند و به عنوان ضدجوش معرفی می شوند .
در درمان جوش از داروهای ضد باکتری ( میکروبی ) نیز استفاده می شود که بستگی به نوع جوش و گسترش آن دارد.
داروهای دیگری نیز بسته به نوع جوش ، در درمان ، مصرف دارند که اختصاصی هستند و از حوصله این بحث خارج است.
افرادی که دارای جـوش هستند باید از مصـرف هرگـونه کـرم یا پـماد اجـتناب کنند، چون باعث بدتر شدن جوش ها می شود.
از عارضــه های جــوش صـورت، باقـی ماندن لکه در آن ناحیه به علت التهاب و فــعال بودن سیسـتم دفـاعـی بدن در آنجا است. در محل جـوش هایی که بیشـتر دستـکاری شــوند احـتمال به وجود آمـدن لکه بیشتر است. ضمناً در افراد با رنگ پوست تیره تر، لکه ناشی از جوش بیشتر است .
افرادی هستند که منافذ پوست آنها به اصطلاح باز است و داخل این منافذ به صورت سیاه دیده می شود. ترشح چـربی و در معرض هوای آزاد قرار گرفتن این چـربی باعث اکسید شدن آن می گردد و به صورت سیاه دیده می شوند. برای از بین بردن آن می توان از همان صابون هایی که گفته شد استفاده کرد.
یکـــی از عارضــه های جــوش صـورت، باقـی ماندن لکه در آن ناحیه به علت التهاب و فــعال بودن سیسـتم دفـاعـی بدن در آنجا است. در محل جـوش هایی که بیشـتر دستـکاری شــوند احـتمال به وجود آمـدن لکه بیشتر است. ضمناً در افراد با رنگ پوست تیره تر، لکه ناشی از جوش بیشتر است .
درمان این عارضه در حقـیقـت درمــان جـوش است. یعـنــی با درمان جوش به علت کم شدن التهاب، احتمال به وجود آمدن لکه کم می شود. درمان قطـعی برای از بین بردن این نوع لکه وجود ندارد و در طـول زمان بسته به نوع پوست این لــکه ها از بین می روند. البته بعضــی از داروهای موضعی، این طول زمان را کاهش می دهند که از آن جمله می توان از ژل های حاوی AHA نام برد. این ژل حاوی اسیدهای میوه می باشد و باعث تسهیل در پوسته ریزی طبیعی پوست می شوند و به همین دلیل پوست ، جوان و شاداب می ماند.
داروهای موضعی دیگر کـه کـمک کننده می باشند: کرم و ژل های حاوی
ویتامین C  و مشتقات ویتامین A  ( کرم و ژل ترتینوئن ) .
همانگونه که ذکر شد در طب رایج هنوز آثار رژیم غذایی بر ایجاد و تشدید آکنه به خوبی شناخته نشده است. بر اساس طـب قـدیـم و تجربه بیماران بعضـی از خوراکی ها در بدتر کردن جـوش صورت دخیل می باشند و پرهـیز از این خوراکی ها باعث بهبودی در جوش می شود.
از جمله خوراکی هایی که باعث بدتر شدن جوش ها می شوند: غذاهای چرب ، تنقلات ،
خرما ، کشمش ، محصولات دریایی ( ماهی و میگو ) ، بعضی از میوه جات ( موز، کیوی ، خرمالو  ) هستند. بهـترین راهکار، پرهـیز از مواد غذایی و خوراکی هایی است که فرد اظهار می کند با خوردن آنها جوش صورتش بدتر می شود.

ادامه دارد...
در قسمت بعد به مباحثی در مورد مراقبت از پوست می پردازیم.

منبع: اینترنت
گردآوری : بخش اجتماعی تبیان
کارشناس مشاوره پزشکی : دکتر میثم شیرزادمطالب مرتبط :
چهار راه پیشگیری از حمله قلبی
راه جلوگیری از افتادگی گونه‌ها
درمان تهوع با زنجبیل
درمان عفونت گوش در کودکان
بهبود جوش و مقدار مجاز مکمل ها
برخی مواد آرایشی باعث جوش می شوند
انار و خواص آن
بيماري هاي ناشي از تاتو کردن
سرطان معده چیست؟
مگس پران چشم چيست؟
برای آرامش عضلات صورت چه باید کرد؟
جوش صورت و بدن - Acne

برچسبها : راه - درمان - جوش - های - صورت - چیست
نوشته شده توسط در 6 آذر 1388 ساعت 03:21
نکاتی در مورد مراقبت از پوست | بیماری ها و سلامت پوست پوست و بیماری های آن  ( قسمت ششم )

در قسمت قبل به معرفی و راه درمان جوش صورت یا آکنه  پرداختیم. اینک در ادامه می خوانیم...

مراقبت از پوست

گوناگونی و تنوع در انواع پوست به علت نژاد ( مانند : سیاه - سفید - زرد - قهوه ای ) و به علت ارث و محیط ( پوست خشک - چرب - معمولی و مخلوط ) نیاز به مراقبت های گوناگون دارد.
 انواع لباس هایی که در آنها نایلون، چرم و غیره- به جز پوشاک نخی- استفاده شده باشد می تواند در افراد مستعد ایجاد حساسیت کند ؛ در این افراد ضایعات بیشتر در نواحی که بیشتر با لباس در تماسند دیده می شود
توضیحی در رابطه با انواع پوست
پوست ها بسته به ترشحات طبیعی و مرطوب کنندگی خود به 4 دسته تقسیم می شوند :
پوســت چــرب :
این نوع پوست در بین نوجـوانان و جــوانان شـایع است. در این نوع پوست ترشحات غــدد چــربی زیاد می باشد. افزایش ترشحات غـدد چربی به ارث و فعالیت هورمون های جنسی مربوط می شود.
پوســـت خشــک :
در افراد با سنین بالاتر، این نوع پوست شایع است. به دلیل کاهش ترشحات چربی و عدم فعالیت مرطوب کننده طبیعی پوست ، این حالت از پوست دیده می شود.
پوسـت طبیعی و نرمال : ترشحات چربی و فعالیت مرطوب کننده پوست در حد طبیعی است.
پوســت مخلوط :
ترشحات چربی و مرطوب کنندگی در ناحیه ای از پوست با ناحیه دیگر فرق می کند. مثلاً : در روی گونه خشک ، و در کنار بینی چرب است .

بسته به نوع پوست، بهترین مراقبت های روزانه شامل :

1) انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی با در نظر گرفتن نوع پوست .
2) پاک کردن صورت از آلــودگــی های محـیطی و ترشحـات پوســتی ( عرق - چربی ) و پوسـته ریزی طبیعی پوست.
3 ) استفاده از مرطوب کننده جهت اصلاح و کمک به مرطوب کننده طبیعی پوست .
4 ) محــافظت پوســت از نور خــورشید جهــت حـذف رسیدن اشعه ماوراء بنفش به پوست توسط ضدآفتاب مکانیکی و یا شیمیایی ( در قسمت ضدآفتاب قسمت چهارم توضیح داده شده  ).
5 ) درمان هر نوع ناراحتی و ضایعات پوستی .
حساسیت پوستی چیست؟
هرگونه تغییری که در پوست افراد در تـماس با مـاده خاصی ایجاد شود را می توان ساده ترین تعریف برای این مسئله عنوان کرد.
انواع و اقسام مواد که در محیط وجود دارند و انسان روزانه با آنها در تماس است می تواند در افراد خاص ، که از نظر ژنتیکی زمینه مساعد دارند ایجاد حساسیت کند .شایعترین حساسیت زا ها شامل :

۱ ) گـرده گـیاهان ( با گرده افـشانـی گــیاهان در فـصل بهار ، این نوع حساسـیت بیشــتر دیده می شود که می تواند همراه با عطسه و آبریزش از بینی  و ریزش اشک باشد ).
۲ ) پوشاک و پوشیدنی ها ( انواع لباس هایی که در آنها نایلون، چرم و غیره- به جز پوشاک نخی- استفاده شده باشد می تواند در افراد مستعد ایجاد حساسیت کند ؛ در این افراد ضایعات بیشتر در نواحی که بیشتر با لباس در تماسند دیده می شود)
۳ ) غذاها ( از جمله : غذاهای دریایی ، گوجه  ، بادمجان و خوراکی هایی که مواد رنگی در آن استفاده شده است و... )
۴ ) تنقلات
۵ ) نیکل:
این فلز، در انواع فلزات ناخالص و خاک دیده می شود و شایعترین علت حساسیت از بین حساسیت زاهاست (افرادی که به این فلز حساسیت دارند با در دست کردن ساعت هایی که بند آنها فلزی است و یا عایق پشت ساعت پاک شده باشد، پوشیدن جواهرات بدلی و طلا با عیار پایین ، دچار ضایعات پوستی در ناحیه تماس می شوند )
۶ ) عوامل دیگر
موارد زیادی در محـیط وجود دارند که باعث حساسـیت پوستــی می شوند و ذکر تـمام آنها مقدور نیست. البـته ذکر این نکته الـزامی است که موارد گفـته شده فقـط در افراد مستعد ایـجاد حـساسـیت می کنند.
روزنه پوستی چیست؟
روزنه یا همان منافذ پوستـی در حقیقت محل خـروج چربـی از غدد چربی است. در افرادی که تا حدودی این غدد فعال می باشند و پوست چـربی دارند این منافذ دیده می شود ( در همه افراد این منافذ وجود دارد ). نبایـد هـیچـوقـت به فکر بستن این منافـذ بود، چـون با بستن این منافـذ، محـل خـروجی این غـدد بسـته می شـود و جـوش صورت ایجاد می شود. روش هایی وجود دارد که می توان این منافذ را غیرقابل دید کرد تا دیده نشوند. وقــتی ترشحات چــربی در این منافــذ وجود داشته باشند به علت اکسیده شدن، مواد چربی در این منافذ به رنگ تیره دیده می شوند. راحــت ترین روش این است که این ترشحـات چــربی را با شستشو از بین برد. شستشوی مکرر با صابون های ضد جوش به این امر کمک می کند .
روش دیگر:
با استفاده از کرم و ژل های حاوی AHA است که مقداری لایه برداری می کنند و لوسیون و کرم ترتینوئین (که نیاز به تجویز پزشک دارند). می توان با این کار این منافـذ را غـیرقابل رؤیـت کرد. روش های دیگری نیز وجود دارد که احتیاج به پزشک مجرب دارد و در اینجا از ذکر آنها خودداری می کنیم.

ادامه دارد...
در قسمت بعد به علت ایجاد خطوط پوستی و روش درمان آنها خواهیم پرداخت.

منبع: اینترنت
گردآوری: بخش اجتماعی تبیان
کارشناس مشاوره پزشکی : دکتر میثم شیرزادمطالب مرتبط :
براي افزايش وزن چه نکاتي لازم است؟
نکاتی براى داشتن پوستى لطیف
سئوالاتی که در مورد تغذیه با شیر مادر مطرح می شوند
6 غذای مورد نیاز هر خانم (1)
عوارض برنزه کردن زیاد پوست
لایه برداری پوست یا «پیلینگ» چیست ؟
اصول مراقبت از ناخن
مراقبت از پوست در فصل زمستان

برچسبها : نکاتی - مورد - مراقبت - پوست
نوشته شده توسط مغذیانی در 6 آذر 1388 ساعت 03:17
با خطوط پوستی که در بدن ایجاد می شود چه کنیم؟ | بیماری ها و سلامت پوست پوست و بیماری های آن  ( قسمت هفتم )

در قسمت قبل به به مباحثی در مورد  مراقبت از پوست  پرداختیم . اینک در ادامه می خوانیم...

استریا یا خطوط پوستی :
خطوط تقریباً فرو رفـته پوستی است که بیشـتر در نواحی تحـت کشــش به وجود می آیـد. این عـارضه بسیار شـایع است و در بسیاری از زنان در سنین جـوانـی و در دوران بارداری دیده می شود. با شـروع بلوغ جنسـی در بدن تحت تأثیر افزایش هورمون های جنسی تغـییراتی به وجود می آید. عـلاوه بر این تغــییرات ، تغــییرات دیگـری نیـز بـه وقـوع مـی پیـوندد کـه از این گـروه می توان به ایجـاد خطـوط پوستی اشاره کرد. با شروع بلــوغ ، جــثه افراد به طور سریع رشد می کند و این رشد در دخترها بارزتر است. چـون رشــد، سـریـع است پوسـت توانایـی وفـق دادن خـود با این تغییر جــثـه را ندارد و در نتـیجه ، به علت شکسـتگی در فیبرهای الاسـتین که مسـئول کشـش پوسـت هستند، پوست در نواحـی تحت کشش دچار خطوطی می شود و معمولاً به رنگ سفید براق در می آید.
 برای پیشگـیری می توان از آماده کردن پوست برای افزایش وسعت آن، با چرب کردن و مـاساژ دادن مکرر سـود جست. البته در مواردی می توان از ویتـامـین E و کِـرِم های موضـعی آمـونیـوم لاکـتات با درصـد های متـفاوت و ترتینوئن برای پیشـگیری اسـتفاده کرد که باید تحـت نظـر پزشـک تجـویز شود و نیاز به پیگـیری و مراقبـت پزشـک مربوطـه دارد.
در ابتدا این خطـوط ، برجسـته و تحـریک پذیر هستند و به مرور زمان صـاف می شوند و رنگ آن از قرمز به ارغوانی تغییر یافته و در نهایت سفید یا نقره ای می شوند. این خطوط بیشتر در نواحی شکم ، پستان ( بعد از شیردهی ) ، باسن و ران ها پدید می آیند.

چه افرادی بیشتر مستعد این عارضه هستند؟

- افراد با استعداد چاقی.
- افراد با رشد جسمی سریع به ویژه در بلوغ.
- افراد با بیماری غدد درون ریز مانند: سندروم کوشینگ ( پر کاری غده فوق کلیوی ).
افرادی که به دلایلی از پماد یا کِـرِم های کورتون به مدت طولانی مصرف می کنند.
و در نهایت خانم های باردار.
بعد از بــلوغ و پایان حاملگی ممکن است از وضوح این خطوط کاسته شود ولی از بین نمی روند و تا آخر عمرباقی می مانند. برای پیشگـیری از این عـارضه می توان از آماده کردن پوست برای افزایش وسعت آن، با چرب کردن و مـاساژ دادن مکرر سـود جست. البته در مواردی می توان از ویتـامـین E  و کِـرِم های موضـعی آمـونیـوم لاکـتات با درصـد های متـفاوت و ترتینوئن برای پیشـگیری اسـتفاده کرد که باید تحـت نظـر پزشـک تجـویز شود و نیاز به پیگـیری و مراقبـت پزشـک مربوطـه دارد. در عین حال باید دانست که در بیشتر موارد این درمان ها تأثیر چندانی ندارد و اثرات آنها محدود است. در ضمن چون
هر نوع دارو در دوران حاملگی می تواند اثر سـوء بر روی جنیـن داشـته باشـد این داروها بایـد حتـماً تحـت نظر یک پزشک متخصص پوست و یک پزشک متخصص زنان و زایمان تجویز شود.

ادامه دارد...
در قسمت بعد به توضیح در مورد لایه برداری پوست یا «پیلینگ» خواهیم پرداخت.

منبع: اینترنت
گردآوری: بخش اجتماعی تبیان
کارشناس مشاوره پزشکی : دکتر میثم شیرزادمطالب مرتبط :
لکه های سفید پوستی - بیماری ویتیلیگو (Vitiligo)
می‌ توان پوستی زیبا داشت
صرع(تشنج) و علل ایجاد آن
عوامل ایجاد چین و چروک پوست
آپاندیس برای بدن مفید است
علل ایجاد کهیر در بدن
آیا مصرف بیش از حد پروتئین باعث پوكی استخوان می شود؟
علایم آسم اوایل صبح و عصرها تشدید می شود
خالکوبي را چگونه پاک کنيم؟
چگونه از پاها و پوست خود در برابر امراض پوستى محافظت كنیم

برچسبها : خطوط - پوستی - بدن - ایجاد - شود - کنیم
نوشته شده توسط در 6 آذر 1388 ساعت 03:11
پیری پوست و روش های پیشگیری یا تعدیل آن | بیماری ها و سلامت پوست

پیری پوست و روش های پیشگیری یا تعدیل آن

پیریپوست‌ معمولاً به‌ علت‌ گذر زمان‌ و افزایش‌ سن‌ به‌ وجود می‌ آید. البته‌ كمابیش‌ دیده‌ می‌شود كه‌ افراد با سن‌ تقویمی‌ مشابه، جوان ‌تر یا پیرتر از دیگری‌ به‌ نظر می‌ رسند. عوامل‌ ارثی‌ در این‌ زمینه‌ نقش‌ مهمی‌ دارند، در عین‌ حال‌ عوامل‌ محیطی‌ را نیز در ایجاد پیریپوست‌ نباید نادیده‌ گرفت. سردسته‌ این‌ عوامل‌ تابش‌ خورشید است. این‌ نوع‌ پیریپوست‌ در قسمت هایی‌ از پوست‌ بدن‌ كه‌ بیشتر با عوامل‌ خارجی‌ در تماس ‌اند، بارزتر است. از دیگر عوامل‌ محیطی‌ می ‌توان‌ باد، سرمای‌ شدید، خشكی‌ شدید و آلودگی‌ هوا را نام‌ برد.
در این‌ نوشتار به‌ روش هایپیشگیری‌ از پیریپوست‌ كه‌ در واقع‌ روند این‌ عارضه‌ را كُند می‌كنند اشاره‌ شده‌ است.
1ـ پرهیز از نور خورشید
 قرار گرفتن‌ پوست‌ در معرض‌ آفتاب‌  به‌ مدت‌ طولانی، باعث‌ می ‌شود الیاف‌ الاستین‌(ELASTINE) پوست‌ تخریب‌ شود، لكه‌های‌ قهوه‌ای‌ رنگ‌ در آن‌ به‌ وجود آید و در نهایت‌ احتمال‌ بروز انواع‌ بدخیمی‌ در پوست‌ افزایش‌ یابد. بهترین‌ راه‌ پرهیز از نور خورشید استفاده‌ از لباس های‌ نخی‌ روشن، كلاه‌ لبه‌ دار و عینك‌ آفتابی‌ است. عینك‌ آفتابی‌ علاوه‌ بر محافظت‌ از چشم ها موجب‌ می‌ شود كه‌ جمع‌ شدن‌ غیرارادی‌ چشم ها در پی‌ تماس‌ با نور شدید حذف‌ شود و در نتیجه‌ از ایجاد و عمیق ‌شدن‌ چین‌ و چروك های‌ پنجه‌ غازی‌ در طرفین‌ چشم‌ جلوگیری‌ گردد. استفاده‌ از ضدآفتاب های‌ مناسب‌ نیز آسیب‌ آفتاب‌ را به‌ حداقل‌ می ‌رساند.
 كم‌ كردن‌ حالات‌ چهره‌ به ‌خصوص‌ موقع‌ صحبت‌ كردن، خشم‌ و خندیدن‌ موجب‌ می ‌شود كه‌ چین‌ و چروك‌ ناشی‌ از حركات‌ عضلات‌ صورت‌ كم‌ شود.
2ـ پرهیز از سیگار كشیدن
سیگار علاوه‌ بر وارد آوردن‌ آسیب های‌ جبران ‌ناپذیر به‌ ریه، قلب، مغز و سایر اعضای‌ بدن‌، به‌ پوست‌ نیز صدمه‌ می‌زند. نیكوتین‌ موجود در سیگار با ایجاد انقباض‌ در عروق‌ پوست، تغذیه‌ پوست‌ را مختل‌ می ‌كند. تماس‌ مستقیم‌ پوست‌ با مواد سمی‌ موجود در سیگار هم‌ به‌ این‌ عضو آسیب‌ می‌ رساند. به‌ علاوه، عبور و جذب‌ این‌ مواد از خلال‌ پوست‌ به‌ الیاف‌ كلاژن‌ و الاستین‌ كه‌ شادابی‌ و قوام‌ خوب‌ پوست‌ را تضمین‌ می‌ كنند، لطمه‌ می‌ زند؛ همچنین‌ قرار داشتن‌ در معرض‌ دود سیگار باعث‌ تحریك‌ چشم ها و جمع ‌شدن‌ غیرارادی‌ آنها می ‌شود. این‌ عمل‌ بروز چین‌ و چروك های‌ پنجه‌ غازی‌ در طرفین‌ چشم ها را تشدید می ‌كند. تمام‌ این‌ تغییرات‌ باعث‌ می ‌شود فرد سیگاری‌ چهره‌ای‌ رنگ ‌پریده‌ یا به‌ رنگ‌ زرد متمایل‌ به‌ خاكستری‌ داشته‌ باشد و چین‌ و چروك های‌ عمیق‌ در اطراف‌ دهان‌ و چشم‌ وی‌ به‌ وجود آید. دندان ها و ناخن‌ انگشتان‌ این‌ افراد هم‌ به‌ رنگ‌ زرد تیره‌ در می‌ آید. به‌ علاوه، روندهای‌ ترمیمی‌ پوست‌ به‌ خصوص‌ پس‌ از اعمال‌ جراحی ‌ای‌ مثل‌ پیلینگ‌ (لایه ‌برداری‌ شیمیایی (PEELING / و فیس‌ لیفت‌ (FACE LIFT) در اشخاص‌ سیگاری‌ بسیار كند است. به‌ همین‌ دلیل‌ این‌ گونه‌ اقدامات‌ درمانی‌ برای‌ رفع‌ چین‌ و چروك‌ صورت‌  در این‌ افراد عوارض‌ بسیار زیادی‌ دارد. در سال‌ 1992در ژورنال‌ اپیدمیولوژی‌ آمریكا سؤالی‌ مطرح‌ شد مبنی‌ بر این كه‌ آیا سیگار كشیدن‌ باعث‌ می‌ شود فرد سیگاری‌ زشت‌ و پیر به‌ نظر برسد؟ در نهایت‌ پاسخ‌ این‌ بود: بله!
3ـ پرهیز از كشش های غیر ضروری در پوست
نتیجهِ وارد آوردن‌ كشش‌ زیاد به‌ پوست‌ به‌ خصوص‌ اگر تدریجی‌ و مكرر باشد این‌ است‌ كه‌ سطح‌ آن‌ گسترش‌ می ‌یابد و پوست‌ اضافه‌ به‌ صورت‌ شل، آویزان‌ و چین‌ خورده‌ درخواهد آمد. از حركات‌ و حالات‌ اغراق ‌شدهِ صورت‌ باید پرهیز كرد. ورزش ‌دادن‌ شدید عضلات‌ چهره‌ ممكن‌ است‌ با ایجاد كشش‌ غیرضروری‌ باعث‌ كشیدگی‌ و گسترش‌ سطح‌ پوست‌ شود. در واقع شاید این‌ فقط‌ یك‌ افسانه‌ باشد كه‌ این‌ نوع‌ورزش ‌دادن‌ پوست‌ صورت‌ مفید است.
عین‌ این‌ مطلب‌ در مورد تغییرات‌ ناگهانی‌ وزن‌ صادق‌ است. افزایش‌ شدید وزن‌ با تجمع‌ مقدار زیادی‌ چربی‌ در زیر پوست‌ همراه‌ است. این‌ مسئله‌ به ‌نوبه‌ خود باعث‌ كشیدگی‌ پوست‌ روی‌ یك‌ لایه‌ ضخیم‌ چربی‌ زیر پوستی‌ می‌ شود. با كاهش‌ ناگهانی‌ وزن، پوستی‌ كه‌ قبلاً كشیده‌ شده‌ بود، شل‌ و آویزان‌ و دچار چین‌ و چروك‌ می ‌گردد. بنابراین‌ تعادل‌ در رژیم‌ غذایی‌ را باید رعایت‌ كرد تا از تغییرات‌ ناگهانی‌ وزن‌ جلوگیری‌ شود. با همین‌ منطق، خوابیدن‌ مداوم‌ روی‌ یك‌ طرف‌ چهره‌ باعث‌ كشیدگی‌ پوست‌ آن‌ سمت‌ از صورت‌ می‌ شود.
روش‌ زندگی‌ بایستی‌ هم‌ سلامت‌ جسمی‌ و هم‌ سلامت‌ روانی‌ فرد را تضمین‌ كند.برای‌ تأمین‌ سلامت‌ جسمی‌ رعایت‌ این‌ نكات‌ ضروری‌ است:
الف) فعالیت‌ فیزیكی‌ و ورزشی‌ مناسب؛

كه‌ باعث‌ می ‌شود جریان‌ خون‌ اندام های‌ مختلف ، به‌ ویژه‌ پوست‌ افزایش‌ یابد. بعد از یك‌ ورزش‌ مناسب‌ ، رنگ‌ پوست‌ برافروخته‌ می ‌شود. این‌ خون رسانی‌ مناسب‌ در درازمدت‌ به‌ ساختار بهتر پوست‌ كمك‌ می ‌كند.
ب) داشتن‌ برنامه‌ منظم‌ خواب؛
همه‌ ما بعد از یك‌ شب‌ بی ‌خوابی، رنگ‌ پریدگی، چشمان‌ قرمز و تیرگی‌ دور چشمان‌ را تجربه‌ كرده‌ایم. از تكرار بی ‌خوابی های‌ شبانه‌ بایستی‌ پرهیز كرد، زیرا به‌ ساختار پوست‌ آسیب‌ می‌ رساند.
 قرار داشتن‌ در معرض‌ دود سیگار باعث‌ تحریك‌ چشم ها و جمع ‌شدن‌ غیرارادی‌ آنها می ‌شود. این‌ عمل‌ بروز چین‌ و چروك های‌ پنجه‌ غازی‌ در طرفین‌ چشم ها را تشدید می ‌كند. تمام‌ این‌ تغییرات‌ باعث‌ می ‌شود فرد سیگاری‌ چهره‌ای‌ رنگ ‌پریده‌ یا به‌ رنگ‌ زرد متمایل‌ به‌ خاكستری‌ داشته‌ باشد و چین‌ و چروك های‌ عمیق‌ در اطراف‌ دهان‌ و چشم‌ وی‌ به‌ وجود آید.
ج) رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ و سالم؛
این‌ گونه‌ رژیم‌ غذایی‌ در درجه‌ اول‌ از تغییرات‌ ناگهانی‌ وزن‌ جلوگیری‌ می ‌كند و در نتیجه‌ مانع‌ از به‌ وجود آمدن‌ پوست‌ شل، چروكیده‌ و آویزان‌ می ‌شود. رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ و سالم‌ همچنین‌ از كمبودهای‌ تغذیه ‌ای‌ مختلف‌ كمبود ویتامین های‌ A  ، B  ، C  و E   و نیز آهن، روی، پروتئین‌  و اسیدهای‌ چرب‌ ضروری‌ جلوگیری‌ می ‌كند. ویتامین های‌ C ، E و بتاكاروتن ها به‌ عنوان‌ آنتی ‌اكسیدان، نقش‌ ویژه‌ای‌ در جذب‌ رادیكال های‌ آزاد اكسیژن‌ دارند. رادیكال های‌ آزاد اكسیژن‌ در جریان‌ فعل‌ و انفعالات‌ شیمیایی‌ بدن‌ به‌ منظور پاسخ‌ دادن‌ به‌ آسیب های‌ محیطی‌ از جمله‌ پرتوهای‌ خورشید، اشعه‌ ایكس‌ و سیگار به‌ وجود می ‌آیند. این‌ رادیكال های‌ آزاد اگر به‌ غشای‌ سلول های‌ بدن‌ یاDNA هستهِ سلول ها متصل‌ شوند، تغییرات‌ ساختمانی‌ مولكولی‌ به‌ وجود می ‌آورند كه‌ در نهایت‌ به‌ پیری‌ زودرس‌ و حتی‌ بدخیمی‌ می ‌انجامند.
4ـ در پیش گرفتن یك روش سالم زندگی
تأمین‌ سلامت‌ روانی‌ نیز از اهمیت‌ خاصی‌ برخوردار است. وضعیت‌ سلامت‌ روانی‌ و عاطفی‌ هر شخص‌ ارتباط‌ مستقیمی‌ با سلامت‌ پوست‌ وی‌ دارد. برای‌ مثال، به‌ دنبال‌ یك‌ استرس‌ روانی، فرد ممكن‌ است‌ تغییراتی‌ را در پوست‌ خود به‌ صورت‌ رنگ ‌پریدگی‌ یا برافروختگی‌ احساس‌ كند. دیده‌ شده‌ است‌ كه‌ در جریان‌ ترس‌ و اضطراب‌ درجه‌ حرارت‌ نوك‌ انگشتان‌ پایین‌ می‌آید. اگر اضطراب‌ تداوم‌ یابد، به‌ پوست‌ نوك‌ انگشتان‌ دست‌ آسیب‌ می‌ رسد. به‌ علاوه، بسیاری‌ از بیماری هایپوستی‌ با یك‌ استرس‌ روانی‌ شدت‌ می‌یابند؛ از جمله‌  آكنه‌ (جوش‌ غرور جوانی) ، اگزما و پسوریازیس‌.(PSORIASIS) همچنین‌ خطوط‌ پوست‌ صورت‌ در افراد افسرده‌ كه‌ ناشی‌ از انقباض‌ عضلات‌ صورت‌ است، برای‌ مدت های‌ طولانی‌ در وضعیت‌ افسردگی‌ تثبیت‌ می‌شود.
5ـ تغییر عادات نادرست
خوابیدن‌ به‌ روی‌ صورت‌ می‌ تواند باعث‌ كشیدگی‌ پوست‌ شود. كم‌ كردن‌ حالات‌ چهره‌ به ‌خصوص‌ موقع‌ صحبت‌ كردن، خشم‌ و خندیدن‌ موجب‌ می ‌شود كه‌ چین‌ و چروك‌ ناشی‌ از حركات‌ عضلات‌ صورت‌ كم‌ شود.

دكتر لیلا عطایی فشمی متخصص بیماری های پوست و مومطالب مرتبط :
بیماری های چشم در پیری
علل پیدایش پیری زودرس در پوست(1)
تاثير بيماري ‌هاي کبدي روي پوست
توصيه هاي ضد خارش پوست
روش جدید تشخیص زود هنگام سرطان سینه
روش نوین درمان آنفلوانزا
اثر دانه های خوراکی : اثر کنجد، تخم کدو حلوایی و آفتابگردان در پیشگیری از سرماخوردگی
راههای پیشگیری از کم شنوایی یا ناشنوایی کودکان
مقدمه ای بر رژیم های لاغری
توصیه های غذایی در دیابت

برچسبها : پیری - پوست - روش - های - پیشگیری - تعدیل
نوشته شده توسط مغذیانی در 6 آذر 1388 ساعت 03:07
لایه برداری پوست یا «پیلینگ» چیست ؟ | بیماری ها و سلامت پوست

لایه برداری پوست یا «پیلینگ» چیست ؟

در قسمت قبل به مسئله خطوط پوستی که در صورت و سایر نقاط بدن ایجاد می شود و راه درمان آن  پرداختیم . اینک در ادامه می خوانیم...

پیلینگ

یا همان لایه برداری به عملی گفته می شود که لایه سطحی پوست به طرقی برداشته شود.
مواردی که لایه برداری انجام می گیرد :
- وجود جوش صورت  و از بین بردن اسکارهای(SCAR) باقیمانده از جوش صورت
- وجود لک صورت  یا ملاسما
- وجود کک و مک یا فرکل ( FRECKLE )
- وجود هر نوع اسکار از قبیل سوختگی، باقیمانده هر نوع ضایعه در صورت
- وجود انواعی از لک ، باقیمانده از التهاب قبلی

طریقه پیلینگلایه برداری را می توان به طرق گوناگون انجام داد:
1 - لایه برداری شیمیایی :

به وسیله مواد شیمیایی که عمدتاً از اسید با درصدهای متفاوت است انجام می گیرد. معمولاً از الفا هیدروکسی اسید ( AHA )؛ تری کلرو استیک اسید ( TCA ) و فـِنـُل با درصدهای متفاوت استفاده می شود .
2 - لایه برداری مکانیکی :
به وسیله ابزارهای تراشنده ، لایه سطحی پوست را می تراشند از جمله:
DERMABRESION (استفاده از یک دستگاه دوّار و تراشنده ) و یا به وسیله سنباده .
3 - لایه برداری به روش لیزر:
معمولاً از لیزر CO2 برای این منظور استفاده می شود .
انتخاب پوست مناسب جهت هر نوع پیلینگ در نتیجه ی عمل بسیار دخیل است؛ به این صورت که نمی توان هر نوع پیلینگ را برای هر نوع پوست انتخاب کرد.جـدا از این کـه پیلینگ را در چـند جـلسه می توان انجـام داد، روش پیلینگ به صورت طـولانی و مداوم نیز صورت می گیرد ، این روش به وسیله کرم های دارای الفا هیدروکسی اسید با درصد متفاوت معمولاً کمتر از 15% انجام می گیرد. در این روش فرد هر شب از این کرم ها بر روی جـاهایی که می خـواهـد لایه برداری شود؛ استفاده می کند. در مواقعی که فرد از پیلینگ استفاده می کند باید از نور خورشید اجتناب کرده ، حتماً از ضدآفتاب  در خارج از منزل استفاده کند. البته پیلینگ را نمی توان به همه افراد تجویز کرد.

آلوئه ورا ALOE VERA

آلوئه ورا ( صبر تلخ ) گیاهی است از گونه ی لاله دارای برگی پهن و حاوی ژل . این گیاه از نواحی آفریقا منشاء گرفته و گونه های متفاوتی دارد که در دارا بودن مقدار ترکیبات از هم جدا می شوند .

این گیاه دارای خواص متعددی است ؛ از آن جمله می توان به مـوارد :

ضـد حسـاسـیت – ضد باکتری - ضد قارچی - ترمیم زخم - ترمیم نواحی سرمازده - مسهل و موارد دیگر اشاره کرد.
از برگ و ژل این گیاه می توان استفاده کرد .

موارد استفاده این دارو با نتایج خوب در بیماری های پوستی و داخلی شامل :

درماتیت سبوره ( پوسته ریزی سر و در موارد شدید ، سینه، زیر بغل و کشاله ران )، سوختگی ها ، زخـم بستر ، نواحی سرما زده ، سوختگی پای کودکان به علت قــُنداق و پوشک ( ادرار سوختگی ) ، و غیره ...

ادامه دارد...
در قسمت بعد به مسئله خال ها و ناخن می پردازیم.
منبع: اینترنت
گردآوری : بخش اجتماعی تبیان
کارشناس مشاوره پزشکی : دکتر میثم شیرزادمطالب مرتبط :
انواع پيلينگ يا لايه برداري پوست
تأثیر ویتامین ها و املاح در حفظ جوانی پوست (1)
سوال هایی ‌که از متخصصان پوست زیاد می ‌پرسند
اندام ساعت شنی چیست؟
عوارض چاقی چیست؟

برچسبها : لایه - برداری - پوست - «پیلینگ» - چیست
نوشته شده توسط در 6 آذر 1388 ساعت 03:00
آیا هر نوع تغییری در خال ها و ناخن ها نشانه ی بیماری است؟ | عمومي

آیا هر نوع تغییری در خال ها و ناخن ها نشانه ی بیماری است؟

 پوست و بیماری های آن ( قسمت نهم )

در قسمت قبل در مورد لایه برداری پوست یا پیلینگ  بحث نمودیم . اینک در ادامه می خوانیم...

آیا همه خال ها سرطانی هستند ؟
خال ها تجـمع بیش از حـد سـلول های رنگـدانه ساز هسـتند و به طور طبیعی در روی پوست افراد دیده می شوند . ولی تعداد اندکی از این خال ها می توانند بدخیم شوند. تشــخـیص این خال های مسـتعد به بدخـیمی خـیلی راحـت است. هـر خالی که تغییر پیدا کـند می تواند مستعد بدخیمی باشد.
این تغییرات به صورت بزرگ شدن سریع خال - افزایش رنگ خال ( تیره تر شدن ) – هـر نـوع تغییر در رنگ خال به صورت نامتقارن - رشد قسمتی از خال و نامتقارن شدن از نظر شکل - تغییر در حاشیه خال از نظر رنگ یا شکل - زخمی شدن خال و ایجاد خونریزی - و تمام خال هایی که در معرض آسیب هستند ( خال در سر و آسیب مکرر توسط شانه کردن و یا خال در صورت مردانی که با تیغ اصلاح می کنند و غیره.... )
این گونه خال ها نیاز به برداشتن دارند و حتماً باید آزمایش شوند .علل تغییرات ناخن و چگونگی جلوگیری از آن

ناخن از یک صفحه کـراتینی ( کراتین یک نوع پروتئین ) تشکیل شده و در انتهای انگشتان جهــت محـافـظـت و زیبایی آنها وجـود دارد و دارای یک لایه زاینده در قسـمت بالاست که مرتباً در حال رشد است. (رشد ناخن های دست سریع تر از انگشتان پا می باشد.)
هرگونه نقصی که باعث اختلال در رشد ناخن شود می تواند باعث تغییراتی در آن گردد.
جدا از تغییراتی که زمینه آن در خود ناخن است ، بسیاری از بیماری های داخلی و پوستی باعث تغییراتی در ناخن ها می شوند .علل تغییرات ناخن

1 ) هرگونه تغییر در خون رسانی به ناخن ، باعث تغییر در شکل آن می شود. مانند بیماری های قلبی و تنفسی ، بیماری های عروقی ( در افراد مسن تغییرات ناخن به این دلیل زیاد دیده می شود ) و بیماری های خونی ( کم خونی ها به هر دلیل )
2 ) ضربه ناخن در اثر یک سانحه یا در مورد افرادی که مرتباً با ناخن های خود بازی می کنند. هر چند این ضربه ها اندک است چون به طور مکرر صورت می گیرد باعث تغییر می شود.
3 ) کمبود غذایی چه سوء تغـذیه و چه رژیم غـذایی و یا بیماری هایی که باعث سوء تغـذیه می شوند ( کمبود پروتئین خون مثلاً در بیماری کبدی و یا کلیوی و ... کمبود ویتامین ها و املاح خونی از جمله فقر آهن یا روی )
4 ) عفونت های قارچی و میکروبی ( به خصوص اگر یک ناخن درگیر باشد )
5 ) از آنجایی که ناخن جزء ضمائم پوست به شمار می رود هرگونه تغییر و بیماری پوستی می تواند ناخن را نیز درگیر کند .
شکنندگی ناخن
وقتی قوام ناخن محکم نباشد باعث سریع شکسته شدن آن می شود. از شایع ترین علل آن کم خونی فقر آهن است که این کمبود در بین خانم ها بیشتر دیده می شود . از علل دیگر علاوه بر موارد فوق می توان به بیماری غده تیروئید ( کم کاری و پر کاری ) اشاره کرد.
از عـلل مـهم دیگر شکــنندگی ناخن که در خانم ها بخـصوص و گاهـی در آقایان (بسـته به شغل)، وجود دارد شستشوی مکرر دستهاست . با شستن مکرر دست به ویژه با صابون و به خصوص با صـابون های مایـع ، چربـی ناخن و حاشـیه آن از بین می رود و باعث شکـسته شدن سریع ناخن می شود. در درمـاتـولـوژی یک بیــماری وجـود دارد به نـام HOUSEWIFE DERMATITIS ( یعنـی درماتیت خانم های خانه دار) ‌؛ در این بیـماری به علت هـمان شسـتشوی مکـرر ، پوست دست دچـار ترک و پوسته ریزی و قرمزی می شود . در این مـوارد برای پیشـگیـری و درمـان نـیاز است شســتشوی دست ها را به حداقل رساند و در مـواقـع نـیاز صـابون های حـاوی گلیــسرین استــفاده گردد. در ضـمن لازم است این افراد برای کمـتر کردن شسـتشوی دست از دستـکش ( دستکش نخی در زیر و دستکش لاستیکی روی آن ) برای کار در خـانه و بخــصوص در آشـپزخانه استـفاده کنند. بعـد از هر شسـتشو باید از کِـرِم های مرطـوب کننده و چرب کننده استفاده شود .ناخن فرورونده (INGROWN NAIL)

در سنین 20 تا 40 سالگی شایعتر است و بیشتر در انگشت بزرگ پا رخ می دهد و باعث متورم و دردناک شدن آن می شود. این مشکل به دلیل فرو رفتن ناخن در بافت نرم اطراف آن پدید می آید و به دلیل کفش های تنگ و نامناسب ، عدم چیدن صحیح ناخن ها ، افزایش تعریق پا بخصوص در تابستان ، چاقی ، ابتلا به بیماری دیابت و فشار مداوم به پا ایجاد می شود.
 کفش  تنگ و نامناسب علاوه بر این مشکل می تواند باعث تخریب ناخن و تکه شدن صفحه ناخن شود. بخصوص افراد دیابتی لازم است بیش از دیگران به بهداشت و مراقبت از آسیب به پای خود توجه کنند.

دیستروفی عادتی ناخن
در اثر خاراندن یا کندن ناخن شست توسط انگشت سبابه ایجاد می شود. در این ضایعه یک ناحیه طولی سیاه رنگ در وسط ناخن به شکل نردبان ایجاد می شود. در این اختلال فرد نسبت به آن آگاهی ندارد، و با قطع عادت ، رشد مجدد ناخن طبیعی خواهد بود.
ادامه دارد...

در قسمت بعد به مسئله ریزش مو  و مبارزه با آن می پردازیم.
منبع: اینترنت
گردآوری : بخش اجتماعی تبیان
کارشناس مشاوره پزشکی : دکتر میثم شیرزادمطالب مرتبط :
آيا ميوه را بايد پخت
آیا دهان شما خشك است؟
آیا نوع غذا در ابتلا به عفونت مجاری ادرار موثر است ؟
مقدار پوسیدگی دندان، به شکل و نوع ماده غذایی بستگی دارد
تاثیر لبنیات در درمان تب خال
آیا خال ها را باید برداشت؟
مقابله با ناخن های شکننده
مضرات ناخن هاى مصنوعى
نشانه هاي بيماري MS
رنگ زبان نشانه سلامتی است
اُمگا-3 معجزه قرن جدید در پیشگیری از بیماری ها
علایم و تشخیص بیماری هپاتیت B
بیماری های قلبی در دیابتی ها بیشتر است

برچسبها : آیا - نوع - تغییری - خال - ناخن - نشانه - بیماری - است
نوشته شده توسط در 6 آذر 1388 ساعت 02:57
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص دائره المعارف تغذیه بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات: [1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  [7]  [8]  [9]  [10]  [11]  [12]  [13]  14  [15]  [16]  [17]  [18]  [19]  [20]  [21]  [22]  [23]  [24]  [25]  [26]  [27]  [28]  [29]  [30]  [31]  [32]  [33]  [34]  [35]  [36]  [37]  [38]  [39]  [40]  [41]  [42]  [43]  [44]  [45]  [46]  [47]  [48]  [49]  [50]  [51]  [52]  [53]  [54]  [55]  [56]  [57]  [58]  [59]  [60]  [61]  [62]  [63]  [64]  [65]  [66]  [67]  [68]  [69]  [70]  [71]  [72]  [73]  [74]  [75]  [76]  [77]  [78]  [79]  [80]  [81]  [82]  [83]  [84]  [85]  [86]  [87]  [88]  [89]  [90]  [91]  [92]  [93]  [94]  [95]  [96]  [97]  [98]  [99]  [100]  [101]  [102]  [103]  [104]  [105]  [106]  [107]  [108]  [109]  [110]  [111]  [112]  [113]  [114]  [115]  [116]  [117]  [118]  [119]  [120]  [121]  [122]  [123]  [124]  [125]  [126]  [127]  [128]  [129]  [130]  [131]  [132]  [133]  [134]  [135]  [136]  [137]  [138]  [139]  [140]  [141]  [142]  [143]  [144]  [145]  [146]  [147]  [148]  [149]  [150]  [151]  [152]  [153]  [154]  [155]  [156]  [157]  [158]  [159]  [160]  [161]  [162]  [163]  [164]  [165]  [166]  [167]  [168]  [169]  [170]  [171]  [172]  [173]  [174]  [175]  [176]  [177]  [178]  [179]  [180]  [181]  [182]  [183]  [184]  [185]  [186]  [187]  [188]  [189]  [190]  [191]  [192]  [193]  [194]  [195]  [196]  [197]  [198]  [199]  [200]  [201]  [202]  [203]  [204]  [205]  [206]  [207]  [208]  [209]  [210]  [211]  [212]  [213]  [214]  [215]  [216]  [217]  [218]  [219]  [220]  [221]  [222]  [223]  [224]  [225]  [226]  [227]  [228]  [229]  [230]  [231]  [232]  [233]  [234]  [235]  [236]  [237]  [238]  [239]  [240]  [241]  [242]  [243]  [244]  [245]  [246]  [247]  [248]  [249]  [250]  [251]  [252]  [253]  [254]  [255]  [256]  [257]  [258]  [259]  [260]  [261]  [262]  [263]  [264]  [265]  [266]  [267]  [268]  [269]  [270]  [271]  [272]  [273]  [274]  [275]  [276]  [277]  [278]  [279]  [280]  [281]  [282]  [283]  [284]  [285]  [286]  [287]  [288]  [289]  [290]  [291]  [292]  [293]  [294]  [295]  [296]  [297]  [298]  [299]  [300]  [301]  [302]  [303]  [304]  [305]  [306]  [307]  [308]  [309]  [310]  [311]  [312]  [313]  [314]  [315]  [316]  [317]  [318]  [319]  [320]  [321]  [322]  
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ